Lato jest idealną porą roku na wyrwanie się od codziennych obowiązków i wyruszenia w podróż godną ciężko wypracowanego urlopu. Kiedy jednak przychodzi czas wybrania miejsca docelowego, niejednokrotnie pojawia się problem. Gdzie warto jechać? Teoretycznie ogranicza nas tylko nasza fantazja, ponieważ w czasach rozbudowanej sieci komunikacji/transportu, z mniejszym, bądź większym trudem, trafimy wszędzie. W praktyce bywa mniej kolorowo, ale skupmy się na pierwszym wariancie.

W dzisiejszym artykule przedstawię wam kilka miejsc z różnych części świata. Miejsc mniej znanych, o których niekoniecznie piszą przewodniki podróżnicze, których nie reklamują biura podróży i o których prawdopodobnie nie rozmawialiście z przyjaciółmi. Ponieważ podróż, to nie tylko wylegiwanie się na plaży w ciepłych krajach, czy chodzenie po wytyczonych ścieżkach gór. To również oderwanie od nudy, zwiedzanie i przeżycie przygody, po której chętnie będzie się wracać myślami. Zaczynamy!

Salar de Uyuni Solnisko w Boliwii

wyprawa w burzy piaskowej

©Nicholas Leslein

Zabierz się na spacer w chmurach do Boliwii i poczuj się lekko zdezorientowany odbiciem nieba na powierzchni solniska. Oddając się iluzji chodzenia na wodzie, masz do dyspozycji największą powierzchnie solniska świata, które rozciąga się na 10,582 km2 (czyli trochę więcej jak nasze woj. opolskie). Żeby doświadczyć tej olbrzymiej przestrzeni, najlepiej wziąć czterodniową podróż samochodem terenowym z miasta Uyni do chilijskiej granicy. Potem spodziewaj się tylko długiej jazdy do samego centrum słonego jeziora. Ci, którzy lubią wyczerpujące podróże, nie będą zawiedzeni, zwłaszcza po opadach deszczowych. Obszary wyschniętej soli zamieniają ląd w ogromne lustro, czyniąc cały pobyt tam wręcz „zaświatowym” przeżyciem.

wyprawa przez lustro Salar de Uyuni

©Kim Schandorff

odbicie lustrzane solniska w Boliwii

©Guy Nesher

zachód słońca w Salar de Uyuni

©Atsuya Kawashima

Nadmorski Park Hitachi w Japonii

niebieskie porcelanki w hitachi

©Ken Koba

Jeśli białe piaski i lustrzane odbicia nieba wydają ci zbyt blade, powinieneś odwiedzić jedno z najbardziej kolorowych miejsc na świecie, jakim jest Nadmorski Park Hitachi. Faliste wzgórza są pokryte chmarą różnych kwiatów, rozkwitających podczas każdej pory roku. Na wiosnę i lato uświadczysz miliony niebieskich porcelanek (Nemophilia) z przezroczystymi płatkami. Znajdziesz jeszcze tulipany, róże oraz cynie w tym kwiecistym raju. Jesień uraczy cię płonącym buszem dzięki kwiatu kochia, kolczasty krzew, który mieni się kolorami czerwieni. W ramach relaksu możesz spacerować alejkami między buszami i wpatrywać się w płomienny widok natury. Jeśli jednak chodzenie nie jest dla ciebie, możesz wsiąść na rower i korzystać z tras rowerowych lub toru BMX.

widok na zielone busze w parku hitachi

©TANAKA Juuyoh

krajobraz z głównym motywem kwiatu kochia

©Tatiana:enigma911

 

Krzywy Las w Polsce

drzewa w krzywym lesie

©GakKl

Czy wiedzieliście o tym, że w woj. zachodnio-pomorskim jest las bardziej nietypowy, niż inne? W lesie rośnie 400 drzew w niezwykły sposób. Wygięte u podstawy pnia o 90 stopni, wyglądają jakby ktoś rzucił na nie czar. Szacuje się, że sosny zasadzono w latach 30 XX wieku, i rosły tak przez 7 do 10 lat, zanim nie zostały „naruszone” przez interwencję człowieka. Do dzisiaj nie wiadomo co tak naprawdę się stało. Jedni twierdzą, że drzewa zostały specjalnie uszkodzone na potrzeby budowy bujanych foteli, wielkich kadzi, mebli czy łodzi. Inna teoria jest taka, że miejsce to w 1945r. staranowała grupa przejeżdżających czołgów. Wciąż okryty tajemnicą wyjątkowy gaj można znaleźć niedaleko wsi Nowe Czarnowo, koło Grifina.

widok z dołu na krzywą sosnę

zakrzywione drzewa koło gryfina

©pomniki-przyrody.odskok.pl

Jaskinia Hang Son Doong w Wietnamie

wejście do jaskini Son Doong

©Peter Carsten

Patrzysz właśnie na zdjęcia największej jaskini na świecie, zlokalizowanej w prowincji Quang Binh w Wietnamie. Hang Son Doong, czyli jaskinia Górskiej Rzeki, została odkryta dopiero w 2009 roku, kiedy to brytyjscy naukowcy z British Cave Research Association okryli ją przypadkiem, prowadzeni przez lokalnego farmera. Jaskinia powstała jakieś 2.5 miliona lat temu przez erozję wodną rzeki, która przez wiele lat kształtowała wapień w środku samej góry. Gigantyczna jaskinia jest ciężka do odnalezienia, ponieważ górę pokrywa gąszcz dżungli. Mierzy 198 metry wysokości, 153 metry szerokości i rozciąga się na długość 5 kilometrów, będąc tym samym prawie dwa razy większą jaskinią niż dotychczasowy rekordzista, Deer Cave (Jelenia Jaskinia) w Malezji.

wyprawa linowa do jaskini Son Doong

©Peter Carsten

wycieczka w pieczarze Son Doong

©Peter Carsten

Tarasy Pól Ryżowych w prowincji Junnan w Chinach

krajobraz na tarasy ryżowe Yunnan i góry w tle

©Torsten Hermann

Żeby zobaczyć najpiękniejsze tarasy pól ryżowych na świecie, kieruj się do Junnan, w Chinach. Położone w południowej części kraju, junnańskie tarasy ryżowe zbudowano na czerwonych glebach górskich i dzięki swoim abstrakcyjnym wzorom zwane są „naziemnymi rzeźbami”. Wierząc tamtejszym przekonaniom, rozległe tarasy ryżowe zostały wykonane gołymi rękoma przez naród Hani tysiące lat temu i do dzisiaj się z nich korzysta. Najlepszym okresem na wizytę tych rejonów są miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy to tarasy są nawadniane przed zasiewaniem ryżu. Pola tworzą wtedy oszałamiające widoki w postaci efektu lustrzanych basenów.

lustrzane odbicia pól ryżowych Yunnan

©yu chen

kolorowe pola ryżowa Junnan

©Amir Eltahan

podróż do raju, widok na pola ryżowe w Junnan oświetlone promieniami słońca

©Weerapong Chaipuck

Laguna Giola na wyspie Thassos w Grecji

Widok na basen laguny viola

©Kamil Szafran @flickr

Szukasz odosobnionego miejsca z niewiarygodnym widokiem? Wybierz się w podróż na wyspę Thassos w Grecji, gdzie znajdziesz praktycznie bezludną lagunę Giola. Ten naturalny basen, wrzeźbiony w skały ma wyższą temperaturę wody niż morze. Krystaliczne błękitno-zielone wody wręcz zapraszają na rozkoszowanie się niezapominanymi widokami. Jednak przez to, że podróż nie należy do najłatwiejszych, miejsce to nie jest zbytnio uczęszczane przez turystów – co można uznać za dodatkowy atut.

widok ze skały na basen laguny Giola oraz morze

©Dzianis Kadyrko

Wodospad Kaieteur w Gujanie

tęcza pod wodospadem Kaietuer

©Winston Tinubu

Jeden z najpotężniejszych wodospadów, Kaieteur w centralnej Gujanie jest czymś, co po prostu trzeba zobaczyć, jeśli chce się doświadczyć prawdziwego cudu świata. Mówi się, że zanim mrugniesz, usłyszysz tysiące dźwięków spływającej wody. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ na sekundę z 250 metrów spływa ponad 113,000 litrówwody, prosto w sam środek mglistej dżungli. Jeśli jesteś chojrakiem (lub po prostu nie boisz się wysokości) możesz właściwie stanąć na samej krawędzi wodospadu i spojrzeć w dół ogromnej rzeki. Jeśli lubisz wyzwania to możesz wybrać się do wodospadu pieszo przez dżunglę. Taka wyprawa trwa od czterech do pięciu dni.

kilometry dżungli otaczające wodospad Kaieteur

©David Chang-Sang

podróż w dół wodospadu

©David Johnstone

 

Niebieskie Dziury na wyspie Espiritu Santo, Vanuatu

Wizyta wysp Espiritu Santo wiąże się z wycieczką na zachód od Fidżi, do państwa zwanego Vanuatu. Znajdziesz tam jedne z najbardziej krystalicznie niebieskich wód, jakie widziały twoje oczy. Niebieskie dziury, swą nazwę zawdzięczają głębokim (do 18 metrów głębokości) basenom, pełnych czystej i świeżej wody, która wychodzi na powierzchnie przez warstwy wapnia i koralowca. Kąpiel i snurkowanie w niebieskich dziurach otoczonych tropikalnym lasem, po prostu nie ma sobie równych. Espiritu Santo zwane jest wyspą ukrytych skarbów i jest jedną z największych wysp Vanuatu. Wisienką na torcie podróży na wyspę są przepięknie białe, piaskowe plaże i liczne jaskinie ukryte w wysokich górach.

podróż przez jaskinie w Espiritu Santo

©magdadookolaswiata.blogspot.com

snurkowanie w niebieskiej dziurze Santo

©easyservicedapartments

Ukryta Plaża u wybrzeży Meksyku

snurkowanie w morzu przy ukrytej plaży

©vallarta-adventures.com

Zlokalizowane w ujściu Zatoki Banderas piękne wyspy Las Marietas, mieszczą się ok. 22 mil morskich od Puerto Vallarta w Meksyku. Jeśli uda ci się tam wybrać w podróż, usłyszysz ciekawe historie powstania tego miejsca. Otóż tamtejsi przewodnicy, zazwyczaj z nudów, opowiadają, że dziury są wynikiem rządowych bombardowań jeszcze przed I Wojną Światową. Wyspy miały być traktowane jako próbne cele, w wyniku czego powstało wiele jaskiń i wyjątkowych formacji skalnych. Bombom pomogły też erozje otaczających skał przez zróżnicowaną lokalną pogodę. Nie dajcie jednak się zwieść, w rzeczywistości uformowały się przez aktywność wulkaniczną na przestrzeni tysiąca lat. Archipelagi często służyły jako schronienie dla licznych gatunków morskich. Wyspy uznaje się również za Narodowy Rezerwat Ochrony Ptaków. Żeby dotrzeć do Ukrytej Plaży, trzeba kierować się na wyspę Playa de Amor, czyli po naszemu – Plażę Miłości. Będąc w Meksyku, możecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zaplanować wyjazd w okolicach 8 marca, kiedy to w Tultepec odbywa się Narodowy Festiwal Sztucznych Ogni. Festiwal jest nie tylko miły dla oka, ale również wiąże się z odrobiną adrenaliny, ponieważ fajerwerki latają dosłownie wszędzie.

statek wpływający na wyspy Marieta

©Vallarta Advenuters/Hotspot Media

widok na plażę miłości i wielki otwór z nieba

©Vallarta Advenuters/Hotspot Media

 

Jaskinia Melissani w Grecji

podróż do wnętrza jaskini Melissani

©Aggelou Zias

Zapierająca dech w piersiach jaskinia Melissani znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Kefalonia w Grecji. Z dwóch pieczar, uformowała się na przestrzeni tysiąca lat jedna, która na dzień dzisiejszy przypomina kształtem literę B, z dwoma wielkimi pomieszczeniami wypełnionymi wodą i wyspą centralnie na środku. Pierwszy hol ma wielkie owalne otwarcie na powierzchnię, przez które świeci słońce. Kiedy słońce jest bezpośrednio nad otworem, promienie słoneczne uderzają w wodę koloru ultramaryny, oświetlając jaskinie niebieskim światłem. Tym niemniej wizyta o samym poranku, lub późnym wieczorem ma wyjątkową atmosferę, ponieważ pływające wtedy łodzie wydają się szybować nad błękitnymi światłami.

niebieska poświata w jaskini Melissani

©markos

widok na krystaliczną wodę w jaskini Melissani

©Ilias Katsouras

łódki przy wejściu do jaskini Melissani

©Ilias Katsouras

Reine w Norwegii

malownicza podróż ze świata snów, Reine o zachodzie słońca

©Christian Bothner

Jak bardzo malownicze może być jedno miejsce? Reine, to mała norweska wioska rybacka mieszcząca się na wyspie Moskenesøya w górskim archipelagu Lofoten. Zwane „jak z pocztówki” czy sielankowe, Reine jest odwiedzane przez tysiące turystów każdego roku, którzy zakochują się w naturalnym jego pięknie. Widoki są szczególne oszałamiające zaraz po burzy śnieżnej w zimie, kiedy świeży śnieg pokrywa góry, jak również  podczas niebieskich godzin – zaraz po wschodzie lub przed zachodem słońca. Dla pełnego doświadczenia, kiedy będziecie w Reine, koniecznie zanocujcie w czerwonych „rorbuer”, czyli rybackich chatkach. Początkowo miały służyć tylko jako nocne zakwaterowanie dla rybaków, ale dzisiaj to głównie turyści zamieszkują je. Z jednej strony nowoczesne, z drugiej zbudowane w tradycyjnym stylu, podtrzymywane na drewnianych palach nad skałami lub samym morzem. Z fantastycznym widokiem portu oraz gór, są idealnym miejscem na oddane się w zupełności tej niezwykłej scenerii.

czerwone chatki rybackie na tle gór w Reine

©Ann Thomstad

lustrzane odbicia gór w Reine

©Michael Blanchette

Błękitny widok na rybacką wioskę Reine

©Martin Sojka

15 komentarzy

 1. yeezy boost

  I precisely wanted to thank you very much once again. I’m not certain the things that I would have gone through in the absence of those recommendations contributed by you concerning this topic. Entirely was a frustrating dilemma in my view, but considering this skilled strategy you dealt with it made me to weep over joy. Now i’m grateful for your information and in addition expect you comprehend what an amazing job you have been carrying out instructing many others through a blog. I am certain you’ve never encountered all of us.

  Odpowiedz
 2. kobe shoes

  I’m also writing to let you be aware of of the beneficial encounter my cousin’s child undergone checking your blog. She figured out such a lot of pieces, not to mention what it is like to have an excellent giving character to let certain people completely have an understanding of several multifaceted issues. You undoubtedly did more than her expectations. I appreciate you for distributing the important, trusted, informative and also cool tips about the topic to Sandra.

  Odpowiedz
 3. adidas nmd

  I must voice my affection for your generosity in support of visitors who require assistance with the area. Your special dedication to passing the message all through was certainly practical and has continually helped individuals just like me to arrive at their endeavors. Your amazing insightful useful information means a whole lot a person like me and especially to my mates. With thanks; from everyone of us.

  Odpowiedz
 4. yeezy boost

  My husband and i felt quite more than happy when Louis managed to round up his survey through the entire precious recommendations he got while using the site. It is now and again perplexing to just continually be making a gift of steps which some other people may have been making money from. And we also see we have you to thank for this. The type of explanations you have made, the simple site navigation, the friendships you give support to promote – it’s got many remarkable, and it’s really leading our son in addition to us do think this idea is pleasurable, and that’s exceedingly indispensable. Many thanks for everything!

  Odpowiedz
 5. jordan shoes

  I simply desired to thank you very much once more. I do not know what I could possibly have accomplished in the absence of the entire information documented by you concerning this situation. Previously it was a very fearsome dilemma for me, however , being able to see the very expert way you dealt with it took me to weep with contentment. I will be happier for the guidance and thus wish you realize what a powerful job you have been getting into teaching the rest thru your web page. Most likely you’ve never encountered any of us.

  Odpowiedz
 6. yeezy boost 350 v2

  My husband and i were really lucky Ervin managed to round up his studies with the precious recommendations he received through your blog. It’s not at all simplistic to just always be handing out thoughts some other people might have been making money from. Therefore we take into account we now have the writer to give thanks to for that. The main illustrations you have made, the easy web site menu, the relationships you will help to create – it is many sensational, and it’s really making our son in addition to our family believe that this idea is awesome, which is extremely pressing. Thank you for the whole lot!

  Odpowiedz
 7. adidas outlet online

  I have to express thanks to this writer for bailing me out of this dilemma. Right after looking through the search engines and seeing thoughts which were not helpful, I figured my entire life was well over. Being alive without the strategies to the problems you have resolved through the posting is a serious case, and ones that might have in a wrong way damaged my entire career if I had not noticed your site. Your primary competence and kindness in maneuvering all the stuff was very helpful. I’m not sure what I would have done if I had not encountered such a step like this. I can at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for the skilled and sensible help. I won’t hesitate to propose your web sites to any person who would like support on this matter.

  Odpowiedz
 8. adidas ultra

  I in addition to my pals were analyzing the excellent tricks located on the website then all of a sudden developed an awful suspicion I had not expressed respect to the website owner for those strategies. All of the men happened to be warmed to study them and now have truly been loving those things. I appreciate you for turning out to be quite kind as well as for going for certain really good subject areas millions of individuals are really needing to know about. Our own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

  Odpowiedz
 9. lacoste polo

  I am only writing to let you know what a amazing discovery my daughter gained reading through your blog. She figured out lots of details, which included what it’s like to have a very effective coaching style to let a number of people completely have an understanding of specified hard to do topics. You really exceeded visitors’ expected results. I appreciate you for churning out such good, healthy, educational and unique guidance on your topic to Janet.

  Odpowiedz
 10. adidas ultra boost uncaged

  My husband and i have been very cheerful when Ervin could deal with his inquiry through the ideas he acquired through your web pages. It’s not at all simplistic just to always be freely giving strategies that many most people have been trying to sell. We really do know we’ve got you to thank for this. These illustrations you have made, the straightforward web site menu, the relationships you will make it easier to foster – it is everything overwhelming, and it’s leading our son in addition to us feel that this subject is fun, and that is particularly essential. Thank you for all the pieces!

  Odpowiedz
 11. tory burch outlet

  My wife and i got very happy when Michael could complete his studies through the precious recommendations he came across when using the site. It’s not at all simplistic to just be releasing ideas which usually a number of people may have been trying to sell. And we all understand we have got the writer to give thanks to for that. All of the explanations you made, the straightforward website navigation, the friendships you can help to promote – it is all sensational, and it’s leading our son in addition to the family reckon that the idea is satisfying, which is tremendously important. Thanks for all!

  Odpowiedz
 12. patriots jersey

  Thank you so much for giving everyone an extraordinarily pleasant opportunity to discover important secrets from this site. It is usually very superb and as well , full of amusement for me personally and my office colleagues to search the blog nearly thrice in a week to find out the latest items you have. And lastly, I’m actually pleased with your breathtaking techniques you serve. Selected 3 areas in this article are without a doubt the most effective I’ve ever had.

  Odpowiedz
 13. adidas nmd

  I wanted to draft you this little bit of remark to help say thank you the moment again for all the marvelous strategies you have featured in this case. It’s really generous of you to grant extensively precisely what a few individuals might have marketed for an ebook in making some bucks for their own end, chiefly considering that you might well have tried it in case you wanted. Those solutions also worked to become a fantastic way to be certain that other people have the identical dreams similar to my own to grasp a great deal more when considering this problem. I think there are several more fun instances ahead for individuals that check out your site.

  Odpowiedz
 14. adidas nmd

  I am glad for commenting to make you be aware of of the beneficial discovery my princess gained using your webblog. She discovered some issues, including what it’s like to possess an ideal teaching mood to let others without problems know precisely a variety of tortuous matters. You really exceeded our own expected results. Many thanks for churning out these good, trusted, edifying and in addition easy thoughts on the topic to Ethel.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany