Bez wątpienia żeby zostać uznanym artystą, trzeba otrzymać nieco talentu z niebios. Jest to jednak tylko początek. Dopiero twoja ciężka praca, cierpliwość, zapał, pasja są w stanie uczynić cię artystą, którego dzieła  będzie oglądało się z zapartym tchem. Miałem okazje przedstawić już paru dżentelmenów na naszym blogu, którzy łączyli te dwie rzeczy. Jednym z tych, który wywarł na mnie największe wrażenie do tej pory jest Manabu Ikeda. Co ciekawe moi dzisiejsi kandydaci również reprezentują nurt daleko wschodni. Odnoszę wrażenie, że nie jest to tylko dziełem przypadku, że akurat artyści z tych krajów wyróżniają się wspomnianymi wcześniej cechami i są w stanie w pełni oddać się temu co robią.

Pierwszy z nich, Wataru Itou, student z Uniwersytetu Tokijskiego, zbudował niezwykły zamek. Jest on wykonany tylko i wyłącznie z papieru. Cały projekt idealnie wykańcza odpowiednie oświetlenie oraz drobne szczegóły, jak choćby poruszający się pociąg, również wykonany z papieru. Dzieło nosi nazwę: „A castle on the Ocean” ( zamek na oceanie), co może mieć związek z miejscem jego prezentacji, czyli Umihotaru, sztuczną wyspą na środku oceanu. Wartością dodaną całego dzieła jest czas, jaki był potrzebny na jego skonstruowanie. Wycięcie papierowego zamku zajęło Itou 4 lata.

A castle on the Ocean

papierowy zamek

4 lata były również potrzebne pewnemu Chińczykowi na stworzenie prawdopodobnie dzieła jego życia. Zheng Chunhui, bo o nim mowa, kontynuuje wieloletnie chińskie tradycje rzeźby w drewnie. To co wyszło z pod jego ręki, przyćmiło wszelkie dotychczasowe dokonania w tej dziedzinie. Jego drewniana rzeźba została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa jako „ najdłuższa ciągła drewniana rzeźba”. Ile liczy to monstrualne dzieło? 12,286 metra długości, ponad 3 metry wysokości oraz 2,5 metra szerokości. Jest to po części odpowiedź, dlaczego dłutowanie zajęło Chunhui tyle czasu. Choć decydującym czynnikiem była zegarmistrzowska precyzja w odwzorowaniu detali. Źródłem inspiracji do stworzenia tej unikalnej rzeźby był obraz „ Along the River During the Qingming Festival”, który prezentuje jedno z ważniejszych świąt dla Chińczyków.

drewniana rzeźba mistrz dłuta rzeźba z drewna

Dzięki takim artystom, ich poświęceniu, pasji i pełnej dedykacji do tego co robią, zaczynasz zdecydowanie bardziej szanować i doceniać czas jakim dysponujesz.