Adidas zaprezentował sprężynowe buty do biegania na łopatkach, jakby śmiesznie to brzmiało, to wydaje się mieć nawet jakiś sens. Choć są dwie szkoły odnośnie wyboru butów – bardziej sprężyste lub o bardziej płaskiej podeszwie – i różne opinie na ten temat, Adidas postawił w swoim najnowszym projekcie na sprężystość. Za design odpowiada James Carnes, Globalny Dyrektor ds. Kreatywnych w dziale Adidas Sport Perfomance.

widok na but z dołu

Carnes twierdzi, że jest to jak do tej pory najbardziej zaawansowane technologicznie obuwie. Tak zaprojektowano 16 łopatek, pasków z nowoczesnego polimeru przypominających rozciągnięte kończyny geparda w pełnym biegu, żeby działały jak pojedyncze sprężyny. Kiedy się odbijają od ziemi, napędzają biegacza do przodu. Sam trochę biegam i prawdę mówiąc jestem ciekaw jakie są odczucia podczas biegania w takich butach. Czy pomagają, czy wręcz przeszkadzają, bo odbijanie się od podłoża naturalne dla człowieka raczej nie jest.

buty adidas springblade w rzucie izometrycznym

Adidas liczy na to, że charakterystyczne łopatki staną się nie tylko podstawą w butach do biegania, ale również zapoczątkują nową erę stylowych modeli do użytku codziennego.

adidas springblade z boku

A jest na co liczyć, ponieważ Adidas zajmuje czwarte miejsce pod względem udziału w rynku. Na maj tego roku, Adidas posiada 7.4% udziałów, w porównaniu do 43% Nike. Zmniejszenie tej różnicy będzie nie lada wyzwaniem, ale dzięki rosnącemu zaawansowaniu prac nad komputerowym projektowaniem  oraz odkrywaniu nowych mieszanek plastików, producenci butów mają szansę wprowadzać nowatorskie rozwiązania i design. A te mogą przyczynić się do zwiększenia popularności i tym samym przychodów.

Inżynierzy Adidasa systematycznie od początku lat dziewięćdziesiątych pracują nad butami, które wykorzystają energię biegacza. Jako, że Adidas, to Niemiecka firma, cały czas starają opierać się na sportach motorowych tj. Formuła 1.

 

Projekt wziął się z obserwacji, co się dzieje z energią samochodu wyścigowego, kiedy wchodzi w zakręt. Niektórzy z naszych inżynierów zaczęli myśleć o tym, jak nie tylko przekształcić energię dostarczaną na buty podczas biegania, ale również jak wykorzystać ją ponownie w konkretnym kierunku. |Carnes

 

Dlatego, zamiast dodawać mocnego i zarazem rozciągliwego materiału do środka podeszwy, badacze przekształcili podeszwę w pojedyncze kawałki, twarde-plastikowe sprężynowe łopatki. Są dłuższe niż korki i oferują więcej elastyczności, dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia.

 

Zazwyczaj, jeśli generujesz energię z siły nacisku buta na podłoże, to odzyskujesz ją z powrotem do góry. Łopatki są tak skonstruowane, że kiedy napierasz butem w dół, one wprawiają cię w ruch do przodu. |Carnes

 

Łopatki działają jak sztywny system zawieszenia, ale Adidas wiedząc, że nikt nie kupiłby twardych butów, musiał stworzyć „hybrydę” w postaci wygody i „wysokich osiągów”. I o ile połączenie aerodynamiki bolidu formuły jeden z wygodą Cadillaca z 1950 roku jest nierealne. To w przypadku obuwia – jak twierdzi Carnes – udało im się osiągnąć ten balans. W trakcie tworzenia, buty były wielokrotnie wysyłane na testy do Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Azji, gdzie rejestrowano tysiące przebiegniętych kilometrów, w celu otrzymania informacji zwrotnej.

sprężyste łopatki adidas

W między czasie James Carnes pracował nad designem butów, żeby nowy wygląd był bardziej atrakcyjny. Chciał promować idee napędzania i sprawić, jakby stopy unosiły się nad ziemią. Osiągnął to, dzięki zaokrąglonym i półprzezroczystym łopatkom w połączeniu z kolorową końcówką. I tym samym buty oferują niemal szybowanie nad ziemią. Celebruje Carnes.

adidas springblade materiał

Ciekawe czy doczekamy się popularyzacji takich butów wśród maratończyków. Może buty, które pomagają ci przeć do przodu, przyczynią się do nowych rekordów. Dzięki czemu znajdzie się więcej chętnych na bieg w maratonach ultra, o których pisałem jakiś czas temu. Jak jest z tymi butami i czy rzeczywiście są dobre do biegania, chętnie sprawdzę, kiedy pojawią się w Polsce. Póki co wiadomo tylko, że światowa premiera jest planowana na 1 sierpnia, a cena będzie oscylować w okolicach 180 dolarów.

Na koniec, spodziewajcie się dużego szumu marketingowego, ponieważ Adidas podpisał kontrakt reklamowy z filmem akcji „The Wolverine”, który wchodzi do kin tego lata.

buty Adidas springblade pokazane na żywo

Źródło: http://www.fastcodesign.com