most nieśmiertelnych Most nieśmiertelnych

Huangshan, czyli Żółte Góry, to pasmo górskie we wschodnich Chinach, a zarazem jedno z najpiękniejszych i zapierających dech w piersiach miejsc do zobaczenia w całym kraju. Niezwykłe krajobrazy, które ukształtowały się pod wpływem działania lodowca,  wspaniałe granitowe szczyty oraz niezliczone gatunki sosen w tamtejszych lasach, to tylko jedne z atutów tego miejsca. Ale to „Most nieśmiertelnych” jest tym, co powinno przyciągać turystów z całego świata (tych bardziej odważnych).

Most nieśmiertelnych

 

Most nieśmiertelnych w Żółtych Górach

Widząc zdjęcia, nie trudno domyśleć się skąd taka nazwa. Most położony na wysokości, na której nogi już się uginają, a spojrzenie w dół przyprawia o zawrót głowy. Most jest przejściem nad wąskim wąwozem i prowadzi z jednej jaskini do drugiej, obie wykute w czystej skale. Jeśli to nie dostarczy wystarczająco dużego dreszczyku emocji, w pobliżu jest mnóstwo spacerowych ścieżek przymocowanych do ścian klifów. Jedyną rzeczą na tej trasie, która utrzymuje cię przed spadkiem w przepaść z tego wątpliwego „chodnika”, to stalowy łańcuch, którego należy trzymać się kurczowo.

Ścieżka śmierci i stalowe łańcuchy

Jest też nieco bardziej cywilizowana wersja z barierką, chodź prawdę powiedziawszy dalej jest mi ciężko sobie wyobrazić przejście tą drogą.

schody do nieba

©Roy Cheung

Ścieżka śmierci Żółte Góry

Prawdopodobnie Huangshan nie jestem miejscem by zwalczać swój lęk wysokości, ale jako cel wymarzonej podróży, można je śmiało dopisać do listy nieprzeciętnych i niezwykłych miejsc wartych zobaczenia.

Cała trasa na most Żółte Góry skalne przejście

Żółte Góry były inspiracją dla wielu poetów i artystów chińskich, w tym malarzy, a obecnie fotografów. Zgodnie z tym co podaje Wikipedia, pomiędzy 618-906 rokiem (panowanie dynastii Tang), a 1614-1911 (dynastia Qing), powstało ponad 20,000 wierszy o Huangshan.

Ciekawostką dla fanów filmowych jest fakt, że to właśnie Żółte Góry były głównym źródłem inspiracji dla James Camerona przy tworzeniu świata w filmie Avatar.