Facebook dumnie ogłosił, że doszedł do porozumienia w sprawie przejęcia WhatsApp, jednego z najszybciej  rozwijających się, wielo platformowych komunikatorów. Cała transakcja będzie opiewać na kwotę 16 miliardów dolarów, z czego 4 miliardy zostaną zapłacone w gotówce, a pozostała część, to udziały w Facebooku.

Korzyści dla Facebooka są dość oczywiste. Ponad 450 milionów użytkowników każdego miesiąca, z czego 70% zawsze jest aktywnych, niezależnie od dnia. Liczba, która jednak na mnie zrobiła największe wrażenie, to 1 milion nowych użytkowników przyłączających się do platformy każdego dnia! Przedstawiając to bardziej obrazowo, zdobycie Polski, przynajmniej tej części podłączonej do Internetu, zajęło by ok. 1 miesiąca. Oczywiście w oficjalnej notce, całą sprawę przedstawili bardziej dyplomatycznie:

Przejęcie będzie wspierać wspólną misję Facebooka i WhatsApp, jaką jest przyniesienie światu większej użyteczności i łatwości łączenia się, poprzez dostarczenie rozwiązań i usług internetowych możliwie jak najefektywniej i ogólnodostępny.

Póki co obie strony twierdzą, że WhatsApp zachowa swoją markę i będzie działać niezależnie, ale zobaczymy, co z tego wyjdzie na dłuższą metę. Jakimś gwarantem tego jest fakt, że jeden z twórców WhatsApp, Jan Koum dołączy do zarządu Facebooka i będzie pełnił aktywną rolę, gdyż planuje brać udział w budowaniu mobilnej/komunikacji strategii firmy.

Źródło: http://newsroom.fb.com/News/805/Facebook-to-Acquire-WhatsApp