Mobilne urządzenia, takie jak smartfony czy tablety, w niebywałym tempie zdobywają rynek. Stały się czymś w rodzaju torebki dla kobiet. Można znaleźć tam prawie wszystko i ciężko bez niej wyjść z domu. Era telefonów pełniących głównie funkcję dzwonienia, dawno się skończyła. Teraz służą nam do sprawdzania maili, newsów, terminów, pogody, sieci społecznościowych, robienia zdjęć czy listy zakupów i zabijania czasu na gierkach. Coraz bardziej rośnie również wyszukiwanie i badanie produktów, usług oraz firm. Można tak wymieniać bez końca, jednak jeśli chcesz liczyć się w biznesie, mobilne trendy nie mogą być dla Ciebie obojętne.

W czerwcu pisaliśmy o tym, jak zaniedbanie mobilnej wersji strony, może przyczynić się do degradacji w wyszukiwarce Google. Niedostosowanie swojego biznesu to trendów, może nie tylko skończyć się obniżeniem pozycji w wyszukiwarce, ale przede wszystkim utratą potencjalnych klientów. Od pierwszego kwartału 2012 roku ilość wizyt stron na urządzeniach mobilnych, wzrosła w przeciągu roku z 11.4% do 21%. Tradycyjne komputery w zaledwie rok oddały 10% swojego udziału na rzecz smartfonów i tabletów.  A do 2015 roku ilość smartfonów w użyciu na świecie, ma sięgać 2 miliardy.

Co ciekawe z ponad 30 miliardów wyszukiwań mobilnych rocznie, około 12 miliardów dotyczy wyszukiwań lokalnych. To 40% wyszukiwań, które dotyczą określonego rejonu zamieszkania, co wiąże się prawdopodobnie z chęcią znalezienia konkretnej informacji, miejsca lub produktu. Według Local Search Association wzrost w lokalnym zaangażowaniu mobilnym, stwarza jasną okazję dla lokalnych firm, żeby promować się i docierać do klientów. Mimo iż klienci preferują wyszukiwania lokalne poprzez różne aplikacje (mapy, katalogi, reklamy, aplikacje społecznościowe), nie powinno to stać na przeszkodzie, żeby dostosować swoją ofertę do przeglądarki.

W grudniu 2012 roku, dla 90.5% użytkowników telefonów, główną wykonywaną czynnością było pisanie wiadomości. Stąd widoczny jest ostatnio wzrost popularności darmowych komunikatorów tj. viber, whatsapp czy facebook messenger. “Tylko” 58.7% korzysta z wyszukiwarki i 65.3% z sieci społecznościowych. Dla porównania, użytkownicy tabletów poświęcają przeglądarce internetowej 73.9% czasu więcej, niż na inne aplikacje.

35% użytkowników smartfonów przypuszcza, że częściej będzie korzystać z Internetu na swoim telefonie w przyszłości. Najprawdopodobniej w  2015 roku wyszukiwania lokalne na całym świecie (85.9 miliardów) przewyższą wyszukiwania na komputerach osobistych (84 miliardy). Wszystkie te liczby pokazują jasny trend.

Także zegar, żeby zacząć myśleć o mobilnym marketingu, zaczął tykać wczoraj. Do końca 2013 roku marketing wielu przedsiębiorców może wyglądać archaicznie, jeśli jeszcze nie zaadaptowali marketingu odwołującego się do użytkowników smartfonów i tabletów. Firmy mogą rozpatrzyć responsywny design na swojej stronie, monitorowanie jak ludzie docierają na stronę, zmiany wizualne dostosowane do komórek, sprecyzowanie treści, ułatwienie dotarcia do informacji, czy pokusić się o wdrożenie aplikacji mobilnej.

Badanie Google-Nielsen wskazuje, że 77% mobilnych wyszukiwań ma miejsce w domu czy w pracy – nawet kiedy w pobliżu jest komputer. Ludzie wybierają smartfrona zamiast PC, ze względu na szybkość i wygodę. Wiele z nich podejmuje nawet związane z wyszukiwaniem akcje. 55% konwersji związanych z zakupami ma miejsce w ciągu pierwszej godziny od mobilnego wyszukiwania. Zaobserwować można to nie tylko dlatego, że ludzie są potencjalnie bliżej fizycznego zakupu, ale również są bliżej krytycznego momentu podjęcia decyzji.

Typy wyszukiwań są ściśle związane z ich konkretną treścią, jak lokalizacja czy pora dnia. Na przykład wyszukiwania powiązane z zakupami mają miejsce dwa razy częściej w samym sklepie. Mobilne wyszukiwanie w sklepach daje kluczową okazję dla sprzedawców, żeby dotrzeć do osób, które zastanawiają się nad decyzją. Zwłaszcza, że osoby te, są aż o 55% bardziej podatne na mobilne reklamy.

Według Tima Reis, który był odpowiedzialny za rozwiązania mobilne i społecznościowe w Google, mobilne urządzenia są bardzo osobiste dla ludzi, co pozwala nawiązać z nimi więź nigdy nieosiągalną dla reklam telewizyjnych. Zamiast krzyczeć, należy szukać autentycznych sposobów dodania wartości klientom. Zrobić coś przydatnego, na przykład poprzez naukę, śmiech, dostęp do informacji lub po prostu umilenie czasu.

Mobilne technologie wpływają na sposób, w jaki szukamy, przeglądamy i kupujemy. Ponieważ wszyscy jesteśmy konsumentami, nasze zachowania kształtują różne trendy i wskazują szanse rynkowe. Chęć ich poznania może zaowocować nieprzeciętną przewagą, ale brak reagowania i działania na trendy, tym samym ignorowanie ich, może doprowadzić do sytuacji, że znajdziemy się w przysłowiowej ciemnej dupie.

Żeby nie przedłużać, zachęcam do zapoznania się z poniższą infografiką:

mobilne trendy infografika

 

Podziel się infografiką na swojej stronie:

<a href=”http://nawrotkach.pl/ignorowanie-mobilnych-trendow”><img alt=”Mobilne trendy” src=”http://nawrotkach.pl/wp-content/uploads/2013/12/Mobilne-Trendy-Infografika-Nawrotkach-pl-w900.jpg” width=”600px” border=”0″ /></a><strong>
Widziane na: <a href=”http://nawrotkach.pl/”>nawrotkach.pl</a> – <a href=”http://nawrotkach.pl/ignorowanie-mobilnych-trendow”>Kliknij, po więcej informacji</a>.</strong>

Źródło infografiki (tłumaczenie własne): https://www.marketingexchange.com/