Droga do nieśmiertelności jest jeszcze daleka, ale według Ray Kurzeweila, naukowca oraz dyrektora inżynierii Google, wizja ta nie jest tak odległa jakby mogłoby się wydawać. Miał on okazję przemawiać niedawno na Światowym Kongresie Globalnej Przyszłości 2045 w Nowym Jorku, na temat przyszłości nieśmiertelności oraz postępie w technologii. Przewiduje, że postęp w medycynie i nauce przyniesie dłuższą żywotność, niż kiedykolwiek było to możliwe. Na dodatek ma to się zmienić w przeciągu paru dekad.

Inicjatywa 2045

Przeciętna długość życia tysiąc lat temu wynosiła 20 lat .. podwoiliśmy tę liczbę 200 lat później; w przeciągu 10-20 lat od teraz proces ten wskoczy na wyższy bieg, prawdopodobnie za mniej jak 15, dzięki postępowi naukowemu,  osiągniemy poziom, gdzie będziemy w stanie dodać więcej czasu.

Gdzieś pomiędzy 10 a 20 latami dokona się ogromna transformacja zdrowia i medycyny. |Kurzweil

Idea jest taka, żeby biologię traktować jak program, za pomocą którego można przeprogramować komórki tak, żeby leczyły choroby i inne dolegliwości. Ludzie i tak już dokonali niewyobrażalnego postępu na polu medycyny, mówi Kurzweil.

Inicjatywa Porjektu Awatar 2045

Na przykład, używając trójwymiarowych biologicznych drukarek – które mogą drukować strukturę ludzkiej tkanki z biodegradalnego materiału – oraz komórek macierzystych, używanych do formowania trójwymiarowych druków struktur – badacze mogą doprowadzić do wzrostu ludzkiej tkanki.

Na dzień dzisiejszy istnieją fantastyczne terapie, bazujące na idei przeprogramowania kodu programów, które zapobiegają chorobom serca, rakowi i każdej innej chorobie neurologicznej …

To są przykłady traktowania biologii jak komputerowego oprogramowania … technologie te będą 1000-krotnie potężniejsze, niż te dekadę wcześniej … będą one 1000 razy potężniejsze pod koniec tej dekady … I milion razy efektywniejsze za 20 lat. |Kurzweil

inicjatywa 2045

Tematyka związana z oświadczeniem Kurzweila może być wam znana, ze względu na poszukiwania kodu nieśmiertelności przez rosyjskiego multimiliardera, Dimitry Itskov’a. Nie jest również zbiegiem okoliczności, że Global Future 2045 World Congress dzieli ten sam rok co Project Avatar, zaplanowany właśnie przez pana Itskov’a. Jego celem było zebranie znanych futurystów, naukowców i badaczy z całego świata, w celu znalezienia sekretu do nieśmiertelności. Jego ostatecznym celem jest wgranie ludzkiej świadomości do tzw. Awatara ze sztucznym mózgiem.

Co ciekawe, nawet sam Dalai Lama wspiera Inicjatywę 2045. Twierdzi, że w przeciągu paru ostatnich lat, naukowcy i neurobiolodzy, zaczęli pokazywać większe zainteresowanie na temat świadomości i umysłu. Zauważa, że dotychczas kwestia nauki była wysoce specjalistyczna i zaawansowana, ale nie od strony umysłu. Ten projekt, z całą pewnością, ma pomóc w zdobyciu większej. Dalai Lama podkreśla, że kluczowa jest dyskusja etyki, jaka kryje się za tego typu postępem technologicznym.

Powinniśmy przeprowadzać takie eksperymenty z pełnym poczuciem odpowiedzialności i szacunkiem dla życia, tylko wtedy przyniesie to korzyść całej ludzkości. |Dalai Lama

projekt awatar 2045

Ile jest w tym wszystkim hoodoo/science-fiction, a ile realnej przyszłości? O tym pewnie przekonamy się na przestrzeni kilkunastu lat. Póki co czekam z niecierpliwością na premierę Terminatora 5, w którym potwierdził swój udział Arnold Schwarzenegger. W jego przypadku można śmiało rzec, że jest nieśmiertelny – a  tekst „I’ll be back” nigdy nie umrze. Bo kto tak naprawdę się spodziewał 66 letniego ex-senatora w nowym filmie o zagładzie świata.

 

Źródło: http://www.businessinsider.com

Do zdjęcia głównego wykorzystano: „Manekiny roboty” ©Touchstone Pictures