Jeszcze dwa lata temu, zdecydowaną większość docelowych konsumentów klocków LEGO, stanowili chłopcy. Jak twierdzi Lego, 90% odbiorców to właśnie płeć męska i dlatego na przestrzeni wielu lat koncentrowano się głównie na tworzeniu klocków rodzaju męskiego lub neutralnego. Były wyjątki od reguły, kiedy wprowadzano dziewczęce wersje klocków, ale albo były uproszczone do granic możliwości – LEGO Paradisa, albo z klockami LEGO miały tyle wspólnego co picie mleka i popijanie Malibu – LEGO Belville, LEGO Scala, LEGO Clikits. Poza tymi drobnymi odstępstwami od normy, była widoczna dominacja tematyki chłopięcej lub neutralnej – Gwiezdne Wojny, piraci, filmowi super bohaterzy, policjanci, strażacy, astronauci, Harry Potter.

Co ciekawe przez ciągłe nakłady na innowacje, zwiększające się ceny benzyny, rosnące koszty produkcji, a co za tym idzie wyższe ceny klocków i w konsekwencji spadająca sprzedaż, spowodowały, że LEGO niemal zbankrutowało. W 2004 roku strata firmy sięgała poziomu 1,1 mld zł.

dzieci bawią się klockami LEGO

Garrick Johnson, analityk zabawek z  BMO Capital Markets, twierdzi, że konstruowanie z niewiadomego powodu, nigdy nie działało w przypadku dziewczynek. Dopiero ostatnie czteroletnie badania wykazały, jak odpowiednio „zaatakować” ten niewykorzystany rynek.

Johnson zauważył, że dziewczynki i chłopcy zupełnie inaczej podchodzą do zabawy. Doszedł do wniosku, że chłopcy budują różne konstrukcje z zamiarem zabawy na zewnątrz. Dziewczynki z drugiej strony, skłaniają się ku zabawie wewnątrz. Cokolwiek to znaczy, wydaje się, że jak już chłopiec coś zbuduje, np. zamek, to bawi się wokół niego, np. imituje oblężenie; a dziewczynka bawi się w środku, np. urządza przyjęcia.

Dziewczynka trzyma klocki lego

Badania wykazały również, że dziewczynki uwielbiają drobne detale, zróżnicowane elementy, okrąglejsze kształty i różne wariacje pastelowych kolorów – nie tylko różowy.

mini lalki lego friends

I tak powstało LEGO Friends (przyjaciółki), projekt, który okazał się jednym z największym sukcesów w historii LEGO. „Powołano do życia” pięć uroczych lalek-ludzików, wyróżniających się nie tylko imionami i wyglądem, ale tym, że każda ma swoją odrębną historię i osobowość. Ma to zachęcić dziewczynki do budowania świata wokół tych lalek i przeżywania razem z nimi przygód. Do wyboru są  m.in. szkółki karate, salony piękności, kempingi, baseny i obozy jeździeckie.

klocki lego friends w całej okazałości

Można się tylko dziwić, dlaczego specom z LEGO zajęło tak długo skopiowanie otoczki lalek Barbie. Wystarczyło lekkie „odróżowienie” i sprzedanie tego w dobrze nam znanej formie normalnych klocków LEGO. Ale jak widać na kopiowanie nigdy nie jest za późno, ponieważ w 2012 roku sprzedaż przekroczyła dwukrotnie zakładane prognozy. A w tym roku sprzedaż wzrosła już trzykrotnie.

nowe postaci klocków lego z bliska

Czy feminizacja klocków LEGO jest zła? Czy dzieci faktycznie potrzebują różnych zabawek, w zależności od płci? Sądzę, że co człowiek to inna opinia. Jedni mogą mówić, że tworzenie osobnych serii dla dziewczynek i chłopców jest zbędne. Dlaczego nie zrobić czegoś, przy czym dzieci mogłyby wspólnie bawić się, nie rozróżniając przy tym zabawek na chłopięce i dziewczęce. Pamiętam, że jak byłem mały, nie robiło mi to różnicy czy bawię się z siostrą lalkami czy robotem. domek z klocków lego friends

Ale z drugiej strony, nie pamiętam, żeby moja siostra kiedykolwiek układała ze mną klocki LEGO. Gdyby wcześniej wymyślono klocki LEGO dla dziewczynek, które nie odbiegałyby właściwościami i filozofią od tych tworzonych dla chłopców, wysoce prawdopodobne jest to, że nie jeden raz wspólnie z siostrą zbudowalibyśmy coś ciekawego. Już widzę stworzony przez siebie statek kosmiczny, który porywa zwierzaki z jej gabinetu weterynaryjnego.

lego friends salon dla zwierząt

Na koniec polecam wywód małej dziewczynki, której nie do końca odpowiada generalizowanie zabawek na chłopięce i dziewczęce. Być może doczekamy się czasów, kiedy pułki z zabawkami dla dziewczynek nie będą przesadnie różowe, a pułki z zabawkami dla chłopców nie będą przesadnie nasycone super bohaterami.

Dlaczego wszystkie dziewczynki muszą kupować różowe rzeczy ;(

 

Zdjęcia: http://www.lego.com

Źródło: http://www.npr.org