Gorące źródła w Yellowstone to dowód na to, że natura jest przepiękna i potrafi raczyć nas niezwykłymi widokami. Ta naturalna mozaika (podwodny kwiat), podobnie jak chmury na niebie zachwyca swoimi kolorami i głębią, tworząc przy tym iluzję trójwymiarowości, podobnie jak to ma miejsce na Mauritiusie, z tamtejszym podwodnym wodospadem.

Morning Glory Pool swoim kształtem, rozkładem kolorów oraz ich intensywnością, tak jak wspomniałem, przypomina kwiat. Od tego właśnie skojarzenia wywodzi się pierwotna nazwa ów miejsca, z łacińskiego – „Convolutus”, czyli „Morning glory flower”(morning glory to potoczna nazwa dla wielu gatunków kwiatów). Pod koniec XIX wieku w wielu przewodnikach padała jeszcze nazwa Morning Glory Spring, ale ostatecznie przyjął się „basen”.

gorące źródło gorące źródła podwodny kwiat Morning glory pool

Zapytacie, skąd takie kolory, jak to możliwe? Gorące źródło swą wielobarwność zawdzięcza termofilnym bakteriom żyjącym w wodzie, które w skutek wysokiej temperatury (ok. 70 stopni) rozwijają się, dając przy okazji efekt tak intensywnych kolorów.

Oto lista bakterii, które odpowiadają za określone barwy:

  • Sinice, cyjanobakterie (72,78° C) – żółty
  • Grzyby i glony (60° C) – żółto/zielony
  • Protozoa (56,11° C) – pomarańczowy
  • Mech (50° C) – brązowy

podwodny kwiat w kolorze niebieskim Podwodny kwiatgorące źródło z lotu ptakagorące źrodło morning glory flowejajecznica z gorącego źródłaMorning glowy pool w kolorze lawy Morning Glory Pool 2013 

Na koniec kilka smutnych faktów. Jak to zwykle bywa człowiek nie potrafi docenić przyrody i dorzuca swoje 2 grosze. W tym przypadku należy traktować to dosłownie, bo właśnie poprzez wrzucanie monet, otwór przez, który wydostaje się ciepło na górę, ulega systematycznemu zmniejszaniu. To z kolei prowadzi do niższej temperatury, w skutek czego, bakterie nie rozwijają się tak jak wcześniej i gorące źródła zaczynają tracić swój kolor. Są po prostu coraz bledsze, także jeśli chcecie jeszcze zobaczyć to dzieło natury na żywo, śpieszcie się. Poza opisywanym źródełkiem, jest ich w Parku Yellowstone jeszcze kilka, tak i wiele innych niezwykłych i pięknych miejsc, które dostarczą niezapomnianych widoków i wspomnień. Na dowód, zobaczcie fotorelację polskich podróżników z wycieczki po Parku Yellowstone.

Morning Glory Pool - niezwykłe gorące źródła 3 Morning Glory Pool - niezwykłe gorące źródła 2Co ciekawe, mimo licznych znaków i zakazów, proceder wrzucania do źródła monet na szczęście dalej trwa, ale to nie powinno dziwić. Przypomnijcie sobie niedawną reklamę australijskich twórców – Stay in school. Myślę, że idealnie trafia w sedno problemu.