Nie da się ukryć, że już od dłuższego czasu Internet jest pełen wypowiedzi i komentarzy ekspertów przewidujących powolną ale nieuniknioną śmierć komputerów PC. Trzeba szczerze powiedzieć, że przemawia za tym wiele faktów. Coraz to szybsze i potężniejsze smartfony, tablety, które już dawno wyszły ponad swoją miarę bycia jedynie urządzeniem do dzwonienia i pisania sms. Nawet laptopy są dostępne w takich konfiguracjach, że paroletni PC nie ma z nimi absolutnie żadnych szans. Jeśli dodamy do tego jeszcze największe zalety i przewagi tych urządzeń nad komputerami stacjonarnymi, jakimi są rozmiar i mobilność, to wydaję się, że przewidywanie końca PC – tów jest zasadne. Świadczą również o tym dane z poniższego wykresu, na którym wyraźnie widać jak procentowo spada przyrost sprzedaży PC w ciągu ostatniego 1,5 roku.

Sprzedaż komputerów PC

Źródło: http://online.wsj.com/

 

Na szczęście są jeszcze producenci, którzy próbują ten trend odwrócić. Ja, jako PC – towiec z krwi i kości widzę światełko w tunelu, po zapowiedziach firmy Gigabyte o wprowadzeniu mini PC noszącego nazwę – BRIX.

Mini PC Gigabyte

Opcji konfiguracji będzie wiele, także każdy znajdzie półkę cenową odpowiadającą swojemu portfelowi. Do tego mini komputerka o wielkości dłoni, będzie można włożyć dowolny procesor z serii Ivy Bridge (Core i3, i5 and i7), dostępny będzie wybór różnych pojemności dysków  SSD, wielkości pamięci RAM oraz różne systemy operacyjne.  Naturalnie nie zabraknie portów USB 3.0 oraz portów HDMI i Mini DisplayPort . Ponoć będzie można również podłączyć nawet 2 monitory jednocześnie.

W tym momencie prawdziwy właściciel PC zapyta – no dobrze, a gdzie karta graficzna, czy będę mógł w cokolwiek zagrać?  Naturalnie, że tak, aczkolwiek zagranie w najnowszego Crysisa na max detalach będzie kłopotliwe. BRIX będzie korzystał z wbudowanych kart w procesory iCore i chodź wydaję się, że zintegrowana karta cofa nas o 20 lat, to tak naprawdę nie jest tak źle. Najmocniejsza wersja takiej karty w procesorze i7 to Intel HD Graphics 4000 , którą śmiało można porównywać z laptopową wersją takiej karty jak GeForce GT 630M czy kartą na PC pokroju GeForce GT 230 . Co za tym idzie w Battlefield 3,  Starcrafta 2 czy najnowsze SimCity zagramy, ale przy zmniejszonych detalach, co widać na poniższych zestawieniach.

Wydajność w grach 1

Źródło: www.notebookcheck.net

Wydajność w grach 2

Źródło: http://www.anandtech.com/show/5878/mobile-ivy-bridge-hd-4000-investigation-realtime-igpu-clocks-on-ulv-vs-quadcore

Sytuacja będzie się miała jeszcze lepiej, jak w wakacje pojawią się nowe iCory z serii Haswell, których karty będą dużo mocniejsze.

Wydajność procesorów Haswell

Jak widać na powyższej grafice, Intel spodziewa się, że nowe zintegrowane karty w procesorach czwartej generacji i7 będą nawet trzykrotnie wydajniejsze od obecnych układów.

Co zatem daje nam zatem nowy mini PC? Myślę, że mnóstwo korzyści: elegancja, małe wymiary, mobilność, cichsza praca, nie tracąc przy tym wiele mocy i szybkości w stosunku do swoich większych braci. W końcu żona, mama czy babka nie będą narzekać na wielkie pudło stojące obok biurka,  które jest głośne i zajmuje tyle miejsca. Przenosząc komputer z gabinetu do salonu w celu podłączenia go do telewizora, nie połamiesz sobie kręgosłupa. Jeśli uważasz, że laptopowe ekrany są za małe, posiadasz swój monitor o dużej przekątnej na którym uwielbiasz serfowanie w Internecie, pracujesz zarówno w domu jak i w biurze i nie jesteś zwolennikiem iMac-a, to komputer mini PC BRIX może być rozwiązaniem dla Ciebie.