Zaczynamy od House in Monterrey w Meksyku.
Japoński architekt – samouk, Tadao Ando połączył dużą przestrzeń wodną z prostymi liniami, aby podkreślić przejrzystość i otaczającą nicość.
Co ciekawe urodzony w 1941 roku Tadao Ando był bokserem, by później porzucić swoją sportową karierę na rzecz swojej pasji – architektury. Jest twórcą jednych z najnowocześniejszych budowli w Japonii, które były zainspirowane kulturą jego ojczyzny, w szczególności koncepcją Zen. Przejawia się to w prostocie oraz przykładaniu większej uwagi na wewnętrznych odczuciach, niż zewnętrznym wyglądzie.
BF House, Castellon de la Plana, Hiszpania
Zaprojektowany przez zespół architektów z OAB and ADI Arquitectura. Spektakularny dom jest wybudowany 25 metrów nad ziemią, na 3000m2 działce. Podczas budowy postarano się o to, aby w pełni uszanować piękno otaczającego terenu, dlatego zniszczeniu nie uległo ani jedno drzewko, krzak czy kępka trawy. Osiągnięto to, dzięki zastosowaniu specjalnego systemu, który pozwala osadzić obiekty na ziemi, praktycznie bez dotykania jej.
Artur Casas, Quinta da Baroneza, Sao Paulo, Brazylia
Dom, który jest całkowicie „otwarty”, z pięknym widokiem na pole golfowe, otoczone naturą. Cel jaki przyświecał architektom był dość jasny, stworzyć obszerny (ponad 1000m2) dom, z mnóstwem przestrzeni dla dzieci i gości.
Barclay & Crousse, Vedoble Houses, Peru
Zestaw 4 domów zainspirowanych prototypem domu – La Casa Equis z 2003 roku, z tej samej zatoki. Zachowują one spójność z otoczeniem i odwołują się d do stylu życia, adekwatnym do Peruwiańskiej pustyni.
Woodstock Farm Estate, Vermont, USA
Prosty, ale bardzo efektywny design, stworzony przez Rock Joy Architects. Współczesny, dwuspadowy kształt, z kamiennymi ścianami wewnątrz. Całości dopełniają duże okna, które zdradzają architekturę wnętrza.
Mathias Klotz’s Raul House, Aculeo, Chile
Rozbudowana forma domu na weekendowe wypady, ulokowany w górach z przepięknym widokiem na Andy. Dom stworzony dla rodziny, jedno piętro, rozciągająca się przestrzeń, która stwarza efekt obszerności oraz elastyczności w wykorzystaniu.
House in Melides, Grandola, Portugalia
Zaprojektowany przez architekta Pedro Reisa, łączy w sobie prostotę oraz przejrzystość. Celem architekta było zminimalizowanie odczucia konstrukcji budynku oraz uzyskanie dwóch przestrzeni w środku. Osiągnął to poprzez nałożenie na siebie dwóch prostokątów, tworząc z budynku kształt krzyża.
Villa Vista, Sri Lanka
Prywatna rezydencja stworzona dla lokalnego biznesmena przez architekta Shigeru Bana, którego ostatnie projekty dotyczyły rekonstrukcji rezydencji po Tsunami, jakie nawiedziło tamtejsze okolice w niedawnym czasie. Willa usytuowana na szczycie wzgórza w taki sposób, by można było uchwycić z niej widok oceanu, dżungli oraz klifów.
Nest, Hiroshima, Japonia
Grupa architektów z UID zaprojektowała, jak na standardy z artykułu, mały domek, zwany gniazdem. Zamieszkują go matka z dwiema córkami oraz ich kot. Dom leży u podnóża góry, gdzie na próżno szukać sąsiadów ( chyba, że zwierzęta), dlatego też architekci chcieli delikatnie zatrzeć granice pomiędzy budynkiem, a otaczającą go z każdej strony naturą.
Haus am Weinberg, Stuttgart, Niemcy
Dom jest położony na granicy miasta oraz winnicy. Projektanci z holenderskiego UNStudio stworzyli ultra nowoczesny, sterylnie biały dom, którego wnętrze skupia się wokół centralnie położonego obiegu, który swoim kształtem przypomina coś powyginanego i poskręcanego. Interesującym elementem są również centralne schody, które są w idealnej linii do słońca, tak by dawać najwięcej światła podczas pory winobrania.
Ja oglądając te projekty architektoniczne trochę się rozmarzyłem i zapragnąłem mieć sporo gotówki, by zrealizować marzenia? A jak było z wami, myślicie już o zmianie swojego obecnego lokum?