Jeśli przeczytaliście już wcześniejszy artykuł o Super Bowl, to wiecie co to jest, wiecie jak popularne jest to wydarzenie i wiecie, że reklamy, które się ukazują podczas tego finału należą do najdroższych w historii. Co za tym idzie, żeby pieniądze nie były wydane na marne ( przynajmniej w teorii), kreatywne agencje głowią się i troją, żeby wyprodukować reklamy, które się spodobają i zostaną zapamiętane na wieki. I to właśnie te reklamy nie rzadko wyznaczają trendy,  a Super Bowl,  nawet dla tych, którzy nie interesują się footballem amerykańskim czy sportem, ale obracają się w świecie marketingu, czy po prostu lubią obejrzeć dobry spot reklamowy, jest wydarzeniem, któremu warto poświecić parę chwil.

Przygotowałem dla Was krótkie zestawienie, moim zdaniem najlepszych reklam w historii Super Bowl. Wziąłem jeszcze dodatkowo pod uwagę popularność reklam na YouTube oraz liczbę „podziel się” w mediach społecznościowych. Co za tym idzie, dla reklam z przed dekady, znalazło się tylko jedne miejsce na mojej liście. Zapraszam do oglądania, naprawdę warto!

 1. Volkswagen: The Force (2011)

59 351 446 odsłon na YouTube

5.24 miliona „Podziel się”

Mój absolutny zwycięzca tego rankingu. Motywy z Gwiezdnych Wojen, dziecko w roli głównej, trochę humoru i mamy przepis na sukces. Proste?

2. Pepsi: Cindy Crawford Needs A Drink (1992)

Jestem tylko facetem, także ikona świata mody lat 90 została doceniona przeze mnie. A tak naprawdę to rewelacyjny przykład tego, jak przenieść wszystkie walory urokliwej modelki na puszkę z aluminium. Zabawna i zaskakująca, czyli to co lubię w reklamie.

3. M&M „Sexy and I Know It (2012)

22 426 666 odsłon na YouTube

550,000 „Podziel się”

Uosobowienie czekoladowych kuleczek było chyba jednym lepszych posunięć marketingowych. Zawsze zabawne, do tego muzyczny hicior i sentyment do M&M, jako że zawsze w szkole byłem tym żółtym sprawia, że ta reklama musiała się znaleźć wysoko.

4. Fed Ex: Caveman (2006)

1 343 370 odsłon na YouTube

Fed Ex zawsze potrafił się nieźle promować. Pamiętacie film z Tom Hanks – „Cast Away” i genialny product placement zarówno Wilsona ( piłka do siatkówki), ale właśnie i Fed Ex, firmy kurierskiej, która zawsze dostarczy paczkę. W tym spocie reklamowym również świetnie została przemycona idea firmy, jeśli chcesz mieć dostarczoną paczkę na 100%, to skorzystaj z Fed Ex. Wszystko spięte zabawnym motywem z czasów jaskiniowców.

5. Budweiser: WAZZUUUUUP! (2000)

1 269 666 odsłon na YouTube

Ta reklama przeszła do historii, dzięki kultowemu tekstowi, którego sam używałem setki razy, gdy tylko znajomi dzwonili do mnie na telefon. Wraz z pojawieniem się tej reklamy, „what’s up” w oryginale, czy też w zmodyfikowanej wersji, na stałe zapisał się do potocznego języka