Tydzień temu Apple pokazało światu iOS 7, system, który będzie napędzał telefony iPhone i tablety iPad za kilka miesięcy. Nad całym projektem czuwał od samego początku główny projektant Apple, Jonathan Ive. Uaktualnienie ma przynieść dość drastyczne zmiany wizualne od czasu pierwszego telefonu tej marki. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, nastawiono się na płaską estetykę, odkładając na bok skeumorfizmy wprowadzone przez samego Steve Jobs’a.

Jak bardzo różni się iOS 7 w porównaniu do systemu, który używamy teraz? Sprawdźcie sami:

Ekran główny

iOS 7

Po lewej mamy poczciwego iOS 6, a po prawej iOS 7. Na pierwszy rzut oka widać, że kolory są bardziej jaskrawe i zniknął czarny pasek statusu.

 

Przeglądarka

iOS 7

Safari jest świetnym przykładem na to, jak prosty biały pasek z minimalistycznymi ikonkami zastąpiły stare poczciwe chromowane UI. Dziwnym posunięciem jest rezygnacji z dobrze znanej ikonki „share”.

 

Widget Giełda

iOS

Przeprojektowanie nie ominęło również mniej wychwalanych aplikacji, jak np. natywnej aplikacji Giełda

 

Pogoda

iOS7

Aplikacja Pogoda, zyskała bardziej wizualnie, niż funkcjonalnie – ale nie znaczy to, że nie jest lepiej. Jest dużo lepiej, bo aplikacja jest po prostu piękna. Animowane i dynamiczne tło, w zależności czy pada, grzmi, czy świeci słońce.

 

Klawiatura

iOS 7 klawiatura

Klawiatura zyskała na elegancji, efekt zmiany tonalnej kolorów w zależności co kryje się w tle, jest bardzo przyjemny. Do wyboru jest również czarna odmiana.

 

Muzyka

iOS muzyka

Odtwarzacz muzyczny, przede wszystkim zmienił kolor, drugie co rzuca się w oczy, to większa, czytelniejsza czcionka.

 

iTunes Radio

iOS 7 radio

 

Apple wraz z pojawieniem się nowego systemu, wprowadza internetowe radio zintegrowane z iTunes. Czym więcej słuchamy muzyki, tym bardziej staje się spersonalizowane i proponuje utwory, które mogą się nam spodobać. A te możemy kupić bezpośrednio w sklepie iTunes. Do wyboru ponad 200 stacji i pokaźna biblioteka iTunes Store. Wszystko to ma być w pełni darmowe z dodatkiem reklam, a jeśli te nam przeszkadzają, można wykupić subskrypcję iTunes Match. Radio iTunes będzie dostępne na urządzenia iPhone, iPad, iPod touch, Apple TV oraz komputery Mac i Windows. Niestety usługa póki co nie wykracza poza Stany Zjednoczone. Kiedy i czy trafi do Polski, tego nie wiadomo.

 

Klawiatura numeryczna

iOS 7 klawiatura

Tutaj zrobiło nam się trochę okrągło. Na logikę pasuje to do naszych palców. Jest inaczej, i wydaje mi się, że lepiej.

 

Kalendarz

iOS 7 kalendarz

Kalendarz trochę się rozjaśnił, na pierwszy rzut oka poszczególne dni się trochę zlewają i jest, przeciwnie do założeń, mniej czytelnie. Chociaż może to być kwestią przyzwyczajenia.

 

Ekran blokowania

iOS 7 ekran blokowania

Przede wszystkim nowy ekran blokowania mniej zakrywa. Także dla lubiących widzieć swoje tapety w pełnej okazałości, będzie to plus. Inżynierowie Apple, po wielu latach badań, doszli jednak do wniosku, żeby nie ograniczać odblokowywania telefonu do jednego paska, teraz można to zrobić na całym ekranie – od takie, danie nam więcej wolności. Przeciągnięcie palcem z dołu do góry, spowoduje pojawienie się nowego centrum sterowania. Za to jeśli zrobimy to samo, ale tym razem z górnej krawędzi, pojawi się centrum powiadomień.

 

Centrum sterowania

iOS 7 centrum sterowania

Jak widać powyżej, Apple zdołało wyjść użytkownikom na przeciw i dodać parę funkcjonalnych rzeczy w łatwo dostępnym miejscu. Że też musiało zająć im to tak wiele czasu. Ale lepiej późno niż później.

 

Centrum powiadomień

iOS 7 centrum powiadomień

Zrezygnowano z szarej tekstury na rzecz półprzezroczystego tła, z mieniącymi się kolorami ikonek na głównym ekranie. Dodatkowo podzielono powiadomienia na trzy podekrany tj. na dzisiaj, wszystkie i przeoczone.

 

Multitasking

ios 7 multitask

Tym razem przyjdzie nam obcować z bardziej ludzką pracą z aplikacjami działającymi w tle. Nie dość, że mamy pełny podgląd, to zamykanie aplikacji jest teraz dziecinnie proste, wystarczy przesunąć palcem w górę ekranu. System będzie selekcjonował aplikacje, z których korzystamy najczęściej i włączał je w tle na przybliżoną godzinę, tak , żeby były gotowe do szybkiego użycia.

Poczta

iOS 7 poczta

Kolejny odważny ruch w stronę minimalizmu. Nowy design jest z pewnością mniej rozpraszający.

Game Center

iOS 7 game center

Zielone i aż nadto skeumorficzne Centrum Gier, zastąpiono kolorowymi bąbelkami na białym tle. Na pierwszy plan wychodzi ikonka z tekstem, sugerująca większy nacisk na funkcje społecznościowe.

 

Zegary świata

iOS 7 zegar

Wszędzie widać porzucenie gradientów i tekstur, na rzecz prostego tła.

 

Kalkulator

iOS 7 kalkulator

Kalkulator nie przypomina już klasycznych kieszonkowców. Choć główna paleta kolorów została zachowana.

 

Siri

iOS 7 Siri

Zmiany nie mogły ominąć Siri, gdzie ładnie widać półprzezroczyste warstwy. Co ciekawe zrezygnowano z kobieco brzmiącego głosu androida, na rzecz bardziej „ludzkiego” syntezatora mowy (tym razem będzie dostępny również męski odpowiednik). Lata brandingu doprowadziły do tego, że jest rozpoznawalny niemal wszędzie. Ale Apple, to firma, która może sobie pozwolić niemal na wszystko. Pytanie czy doczekamy się aktualizacji obsługiwanych języków – polski.

 

iMessage/SMS

iOS 7 sms

Nowy iMessage spłaszczono na tyle ile się dało, czyli kompletnie. Sławne błyszczące chmurki idą w niepamięć, ale interfejs zyskał na czytelności i „sprężystości” (animacje są teraz żywsze, a podczas przesuwania wiadomości w górę lub dół, wydaje się wręcz, że skaczą).

Ktoś dzwoni

iOS 7 telefon

Przyciski „Przypomnij mi później” oraz „Odpowiedz wiadomością”, są teraz dostępne od razu, co jest wygodne. Wcześniej, żeby skorzystać z tych funkcji, trzeba było ją odkryć dodatkowym gestem.

 

Aparat

iOS 7 aparat

Aparat zyskał parę nowych funkcji, widocznych wcześniej w innych tego typu aplikacjach konkurencji. Doszedł tryb „square”, który pozwala robić kwadratowe zdjęcia. Dodano również parę filtrów, które pozwalają na szybko zmienić naszą fotograficzną interpretację. Poprawiła się również szybkość obsługi.

Animowane tapety

Wprowadzono animowane tapety, znane choćby z Androida. Interesującą funkcją, którą traktowałbym raczej jako bajer, jest zmieniająca się tapeta w zależności jak trzymamy telefon.

 

Ci, którzy liczyli na radykalne zmiany, nie będą zawiedzeni. Mimo, że ekran główny pozostaje wierny siatce ikon aplikacji, nie da się pomylić iOS 7 z jego prekursorem. Wszystkie domyślne aplikacje iOS zostały przeprojektowane od podstaw, wliczając w to dynamiczną aplikację pogody, ponuro minimalistyczną przeglądarkę Safari, oraz staroświeckie Game Center. Typografia i kolorystyka również została mocno przeszlifowana.

iOS 7 jest jednak płaski tylko w samym znaczeniu. Chociaż interfejs pozbył się wielu gradientów, zdobień i cieni, które tworzyły iluzję efektu 3D, iOS 7 właściwie korzysta z trzeciego wymiaru w niezwykłym stopniu. „Pretensjonalny” efekt równoległości na ekranie głównym, pozwala ci zerkać pod każdym kątem na tapetę za ikonkami.  Powłoki – takie jak, centrum powiadomień oraz nowe centrum sterowania, zapewniające szybki dostęp do przydatnych funkcji – są prezentowane na półprzezroczystym tle, które zmienia barwy w zależności jakie aplikacje są uruchomione pod nim.

iOS 7 dynamiczna tapeta

Widać przy tym nastawianie – w niektórych przypadkach – do napakowania różnych funkcjonalności w jednym miejscu, zamiast izolowania wszystkiego na dedykowanych okienkach. Sprowadza się to znacząco do bardziej warstwowego obcowania z systemem. Innymi słowy, interfejs na pierwszy rzut oka jest płaski, ale samo doświadczenie użytkowania już nie.

Tak na marginesie, i warte zanotowania jest to, w jaki sposób iOS 7 zrywa ze wszystkim, co wcześniej utożsamiało iPhony, iPady i Maki. Poprzednie wersje iOS zapożyczały za każdym razem różne elementy z OS X. Teraz, po raz pierwszy, Apple wkroczyło na zupełnie nowe estetyczne tereny.

Jak bardzo jeszcze się zmieni, i czy ogóle się zmieni iOS 7? Odpowiedź na to pytanie poznamy najprawdopodobniej na jesień tego roku, kiedy to Apple powinno udostępnić nowy system wszystkim użytkownikom. W związku z tym, że mamy teraz do czynienia z wersją beta, paru zmian w finalnym produkcie na pewno można się spodziewać.

 

Źródła: www.apple.com, www.fastcompany.com, www.vine.com