Niewidzialny drapacz chmur? Spokojnie to nie sprawka iluzjonisty Davida Copperfielda (który z resztą by się nie powstydził takiego efektu w swoim telewizyjnych show), a wizjonerów z firmy GDS Architects. W 2004 roku rozpoczęto pracę nad projektem budowy Tower Infinity (Wieża Nieskończoność) na peryferiach stolicy Korei Południowej, Seulu. W tym roku dostali zielone światło na budowę. W celu stworzenia iluzji niewidzialności, zostaną użyte światła LED na fasadzie budynku z systemem optycznych kamer z drugiej strony. Kamery te będą rejestrować wszystko co jest po drugiej stronie, i przekazywać obraz na zewnętrzną część budynku, tworząc tak zwaną „refleksyjną powłokę”. W efekcie, Tower Infinity  ma się zlewać z otoczeniem – tworząc tym samym iluzję niewidzialności. Co ciekawe, mająca mierzyć 450 metrów szklana struktura, będzie wybudowana niedaleko głównego międzynarodowego lotniska Incheon. Nie wiem jak wam, ale wydaje mi się, że budowanie „niewidzialnego” wieżowca w okolicach lotniska jest dość … kontrowersyjnym pomysłem.

technologia niewidzialnosci tower infinity

Ilustracja wyjaśnia w jaki sposób ma działać technologia niewidzialności ©GDS Architects

Według GDS Architects budynek będzie mógł być również wykorzystywany do transmitowania różnych eventów oraz (jakże by inaczej) reklam. Może to być łakomym kąskiem dla globalnych przedsiębiorstw.

Tower Infinity centrum spotkań

Park rozrywki ©GDS Architects

Wieża została zaprojektowana z myślą czysto rozrywkową. Mają się tam znaleźć takie atrakcje jak kino 4D, restauracje, lunapark z roller coasterem, park wodny, sale ślubne, krajobrazowe ogrody i oczywiście, trzeci co do wysokości punkt obserwacyjny na świecie. Drapacz chmur będzie znajdować się w samym sercu międzynarodowej dzielnicy biznesu Yongsan i dla przyjezdnych z lotniska z pewnością będzie dobrym „punktem” orientacyjnym.

Zamiast być symbolem wzniosłości kolejnego najwyższego i najlepszego na świecie, wyróżnia tym się, że będzie pierwszym na świecie niewidzialnym wieżowcem, pokazującym innowacyjność koreańskiej technologii, przy czym nie skupiając całej uwagi na sobie, będzie celebrował globalną społeczność. Oczekujemy dostarczyć Korei i całemu światu zupełnie nowego modelu znaczenia wieży obserwacyjnej.   |Mówi Charles Wee z GDS w oświadczeniu.

rzut z lotu ptaka na projekt tower infinity

Projektanci twierdzą, że wieża ma reprezentować „rosnącą” pozycję Korei Południowej na świecie ©GDS Architects

Tower Infinity nie tylko będzie miał honory być pierwszym niewidzialnym wieżowcem, ale również będzie znajdował się w pierwszej dziesiątce najwyższych budynków na świecie. Mało tego będzie promował inne drapacze chmur. Ludzie wsiadający do wind będą dosłownie potraktowani „widokami z całego świata”, ponieważ uświadczą projekcje zdjęć z perspektywy najwyższych budynków.

tower infinity widok na panorame seul

©GDS Architects

Każdy kto wejdzie do windy, podczas wznoszenia do poziomu obserwacyjnego zacznie doświadczać transformacji wszystkich ścian windy w rzeczywiste widoki, pokrywające się z wysokościami ważniejszych wież/budynków z całego świata.   |Michael Collins, GDS

Symulowane doświadczenie nie ma zastąpić rzeczywistego, a jedynie zainspirować ludzi do podróży w różne miejsca na świecie, by odkryć w sobie zainteresowanie kulturami innymi niż własna. Budynek nie powstanie prędko, także jest czas, żeby odkładać powoli oszczędności na wycieczkę do Korei Południowej. Na pewno będzie to miejsce warte odwiedzenia, a póki co pozostają nam mniej odległe w czasie ,ale równie niecodzienne miejsca, o jakich możecie przeczytać tutaj.

tower infinity w porównaniu z innymi wieżami

Tower Infinity w porównaniu z innymi wieżami ©GDS Architects

Tower Inifinity widok izometryczny

Drapacz chmur ma znajdować się na peryferiach stolicy w międzynarodowej dzielnicy biznesu Yongsan ©GDS Architects

Zdjęcia z galerii można powiększać: