Wyobraźcie sobie, że płacicie 25$ miesięcznie za wynajęcie pokoju. Dojazd do pracy kosztuje was 10 centów. Nierealne prawda? A jednak można wybrać się w podróż, gdzie są tanie miejsca i mając trochę dolarów w ręku, możesz zrobić wiele. Jak się również przekonacie, wiele z nich jest całkiem blisko Polski. Także po przeczytaniu tego artykułu, nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że nie stać go na wymarzone, egzotyczne wakacje, o których sam ostatnio zacząłem intensywnie myśleć, po obejrzeniu zdjęć z niezwykłych miejsc.

Także wszyscy miłośnicy podróżowania, turystyki i osoby, które szukają swojej taniej oazy, ten artykuł jest dla was. O to 10 z najtańszych miast na świecie. Dodam, że jest to lista z kwietnia, natomiast jeśli w przyszłości ktoś będzie chciał aktualniejsze dane, zachęcam do odwiedzenia xpatulator.com, gdzie pasjonaci tworzą takie listy kwartalnie.

Podróże też mogą być tanie

Thimphu, Bhutan

Bhutan - jedno z najtańszych miast świata

Bhutan - najwyższe góry świata

Bardzo interesujące miejsce. Możesz się tam wybrać na długą wędrówkę po Himalajach, oddać się filozofii Buddyzmu albo zacząć żyć zdrowo, gdyż papierosy są zabronione, a alkohol jest za drogi (świetne miejsce na odwyk). Mało zachęcające? Może przekona was fakt, że wszystkie pozostałe koszty utrzymania są szalenie niskie. Na dodatek tamtejsza monarchia miewa kreatywne i niepowtarzalne podejście do rozwiązywania problemów jej mieszkańców oraz planety. To właśnie król Bhutanu był twórcą nowego terminu: Szczęście Narodowe Brutto ( Gross National Happiness), który poprowadził do nowego ekonomicznego paradygmatu, zwanego subiektywne samopoczucie (subjective well-being). W najbliższej przyszłości, planowane jest również wprowadzenie zakazu używania pestycydów. Jeśli natomiast będziesz szukał tam pracy, sugerujemy zostać nauczycielem angielskiego, co będzie idealną przykrywką dla bycia turystą. A warto się nie przyznawać do tego, ze względu na dzienną opłatę dla turystów wynoszącą skromne 250$.

 

Managua, Nikaragua

Managua, Nikaragua - donkey spot

Managua, Nikaragua - katedra

Obecnie Nikaragua przyciąga miliony turystów. Głównymi atrakcjami są wycieczki na wulkan na wyspie Ometepe, kolonialna architektura w Leon i Granadzie oraz niekończące się surfowanie na Pacyfiku. Chcąc zająć czas czymś bardziej pożytecznym, możesz wstąpić do organizacji humanitarnych albo Korpusu Pokoju. Jest jeszcze jedna przestroga na koniec, www.tranasparency.org, strona indeksująca kraje na podstawie ich poziomu korupcji w skali od 0 do 100, gdzie 100 to kraj z najmniejszą korupcją, uplasowała Nikaraguę na poziomie 29.

Teraz 2 miasta, które dla Polaków są prawie na wyciągnięcie ręki.

Bukareszt, Rumunia

Bukareszt, Rumunia - Łuk

Bukareszt, Rumunia - pomnik

Stolica Rumunii, liczy 2 miliony mieszkańców, co plasuje ją na 11 miejscu w UE. Alkohol, artykuły spożywcze i opieka zdrowotna są bardzo tanie. Współczesna Rumunia jest mieszanką kulturową przeszłości i teraźniejszości, zaczynając od Rzymian, Sasów, Słowian oraz Turków. Wśród innych faktów wartych odnotowania, to tutaj za sprawą brutalnych i demoralizujących egzekucji narodziła się legenda Drakuli.

 

Sofia, Bułgaria

Bułgaria - Morze czarne zachód słońca

Bułgaria - Morze czarne dzika plażą

Południowy sąsiad Rumunii. Podobnie jak w Rumunii, możemy wybierać i przebierać jak spędzimy tam swój urlop. Mamy do wyboru opalanie się nad Morzem Czarnym, szusowanie na stokach Pirin albo Bałkanów. Możemy oddać się też w imprezowy wir i za niewielkie pieniądze szaleć do białego rana. Na dodatek te piękne dziewczyny, kryjące się za każdym rogiem. Żyć i nie umierać.

 

Tunis, Tunezja

Tunis, Tunezja

Tunis, Tunezja 1

Jeśli czytacie nagłówki z prasy, to Tunezja może się wydać nieco niebezpieczna. Upadek rządu w 2011 roku, który doprowadził do rewolucji na Bliskim Wschodzie, atak na amerykańska ambasadę i temu podobne zdarzenia o tym przypominają. Jest jednak drugie oblicze, dla którego warto rozważyć tą podróż. Nocą, miasto tętni życiem i jest świetnym miejsce do zabawy. Dla fanów muzyki alternatywnej, klub Le Plug punktem obowiązkowym. Jeśli planujecie również jakieś operacje, zabiegi albo wizyty u dentysty, to w Tunezji sporo na tym zaoszczędzicie.

 

Algier, Algieria

Algieria - piękne miejsce na podróż

Algieria - tanie miejsce na podróż

Polityczna i ekonomiczna niestabilność spowodowała, że Algieria nie jest odwiedzana przez chmary turystów. Także, jeśli ktoś się nie boi działań ekstremistów i lokalnych bojówek, to może być to bardzo ciekawa opcja na wyjazd, ponieważ w Algierii jest wiele interesujących i wartych obejrzenia miejsc, jak choćby obiekty z list Światowego Dziedzictwa UNESCO, takie jak: Djemila z rzymską zabudową czy Al Qal’a of Beni Hammad, jedna z pierwszych muzułmańskich stolic.

 

Kalkuta, Indie

Kalkuta, Indie - rzeka

Kalkuta, Indie - targ

Indie to kraj różnorodności: ponad 400 różnych języków,  500 odmian mango. O to krótka lista rzeczy, jakie możesz zrobić w tym kraju: jazda na snowboardzie w Himalajach,  podróże rzekami na południu, nocne imprezy klubowe w Kalkucie, poddać się ajurwedyjskim masażom albo posurfować na wybrzeżu. To wszystko za śmieszne pieniądze, tyle że z jednym „ale”. Najpierw musisz się tam dostać, a ceny biletów zaczynają się od 2500zł w górę.

 

Kathmandu, Nepal

Nepal niezwykłe miejsce na podróż

Nepal - kraina aplnistów

Nepal to małe państewko, ale z najwyższym szczytem świata Mount Everest. Oczywiście dla śmiertelników są inne opcje wycieczkowe. Jedna czwarta populacji żyje poniżej granicy ubóstwa, a stopa bezrobocia jest na poziomie 40-50%, także nie jest to kraj łatwy do życia, chyba że masz trochę gotówki w ręku. Nie zważając na te liczby, Nepal to wspaniałe miejsce, z niezapomnianymi widokami.

 

Islamabad, Pakistan

Islamabad, Pakistan oświetlony nocą

Islamabad, Pakistan - niesamowita świątynia

Pakistan mógłby być niesamowitym miejsce do życia, ale póki co nie jest i w najbliższej przyszłości nie będzie. Głównie za sprawą licznych grup terrorystycznych,  które obrały sobie Pakistan za swój dom. W Kaszmirze mamy do czynienia z największym i najbardziej zmilitaryzowanym sporem terytorialnym po dziś dzień. Jeśli ktoś ma ochotę pograć w gry wojenne na żywo, kupując broń za parę dolarów, to Pakistan będzie idealnym miejscem.

 

Hyderabad, Indie

Hyderabad, Indie  - pomnik przypominający statuę wolności

Hyderabad, Indie  - świątynia nocą

Miasto największych skrajności. Z jednej strony handel perłami, diamentami, wielkie inwestycje, nowe fabryki, rozwój technologii, największa liczba uniwersytetów i uczelni w Indiach. Miasto, w którym swoje filie mają Dell, HSBC, MSFT, z drugiej strony zaś slumsy w centrum miasta, w których żyje nawet 20% mieszkańców.

To na co się skusicie?