Żyjemy w czasach, w których za sprawą technologii, czujników i możliwości przetwarzania tego wszystkiego przez komputery, jesteśmy w stanie mierzyć praktycznie wszystko. Od zarejestrowania czyiś zakupów , przez to co jadł, po lajki na facebooku. Gdy przychodzi jednak do kwestii snu, nie wszystko wydaje się tak oczywiste i klarowne. Mimo tych wszystkich technologicznych możliwości, sny dalej są przedstawianne tylko na wykresach lub w procentach.

Zdefiniowanie czynników decydujących o udanym czy nieudanym śnie, byłoby czymś wielkim i jednocześnie trochę przerażającym, jednakże póki co, jest to wciąż bardzo młoda dziedzina wiedzy. Dopiero w latach 50 odkryto cykle snu REM ( sen paradoksalny), a w latach 70 za sprawą Teda Spagna zostały one potwierdzone.

W 1975 roku, Spagna był jednym z pierwszych, którzy zaadoptowali  sprzęt do fotografii poklatkowej (time-lapse photography). W ramach zabawy artysta umieścił cały sprzęt fotograficzny nad swoim łóżkiem i zrobił serię autoportretów podczas snu.

sny kobiety

Jego wnuczka, Delia Bonfilio mówi, że Spagna pokochał zdjęcia, które zobaczył. Początkowo rodzina oraz przyjaciele, którzy byli również artystami, architektami i projektantami  uważali  to wszystko za trochę dziwne i zbyt intymne. Jednak po pewnym czasie udało się ich przekonać do robienia zdjęć podczas snu i w środowisku zaczęto dostrzegać znaczenie prac artysty.

Po pewnym czasie na trop fotografa natrafił neurofizjolog z Harvardu, dr Allan Hobson, który również dostrzegł jak ogromne znaczenie mogą mieć robione przez Sagna zdjęcia. Fotografie dostarczyły informacji i wizualizacji, których naukowcy i eksperci od badania snu nie mieli nigdy wcześniej. Pozwoliły im one nie tylko na potwierdzenie teorii o REM, ale również rzuciły nowe światło na stany snu poszczególnych ludzi, intymne relacje oraz na zachowanie niemowląt. Wpływ fotografii można zauważyć w innych dziedzinach nauki. Gdyby nie zdjęcia amatorów, prawdopodobnie  nie znalibyśmy tylu rodzajów chmur.

sen dziecka

 

sen dziecka 2

W jednym z wywiadów Spagna wspomina badanie przeprowadzone na parze, gdzie to kobieta była liderem podczas snu, inicjowała wszelkie przepychanki, obroty odbywające się w nocy. Kiedy para się rozstała, fotograf zrobił sesję mężczyźnie kilka tygodni później. Solowa sesja ukazała kogoś motającego się, pełnego niepokoju i zawirowań, przeżywającego jeszcze rozstanie. Studiowanie zdjęć niemowląt pokazało szalone kopanie i obracanie się.  Spagna powiedział, że dzieci śnią od 14 do 15 godzin dziennie. Kiedy się rodzisz twój mózg ( komputer) jest pusty i dopiero „instaluje nowo poznane programy”.

sen małżonków

Podczas 14 lat pracy, Spagna  przeprowadził tysiące badań snu, od noworodków, przez 90-letnich staruszków, po zwierzęta w zoo. Współpracował z naukowcami i badaczami snu, rozwinął wiedzę na temat funkcji snu, czy też jak sam zwykł to określać – architekturą snu.

Dla tematu tak uniwersalnego i nie do końca zbadanego jak sen, to właśnie zdjęcia okazały się największym źródłem wiedzy. Dzięki nim można odkryć głęboką miłość, czułość albo dystans jaki dzieli dwójkę ludzi.  Indywidualne zdjęcia pokazują mix spokoju i napięcia, odsłaniają problemy i radości codziennego życia. A zatem jeśli chcesz zobaczyć co komu w duszy gra, sen prawdę ci powiem.

 

Źródło: http://www.tedspagna.com/WELCOME_to_The_Ted_Spagna_Project.html