Szanghaj jest najszybciej rosnącym miastem na świecie. Przez ostatnich 20 lat średnia wzrostu to ok. 10%, która sprawiła, że populacja tego miasta zwiększyła się dwukrotnie w stosunku do 1987 roku i stała się jednocześnie największym skupiskiem ludzi na świecie – skromne 23.5 miliona mieszkańców.

Żeby lepiej wyobrazić sobie te liczby i dokonane zmiany, fotograf Carlos Barria zrobił zdjęcie dzielnicy finansowej – Pudong. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że odtworzył on prawie identyczne ujęcie i perspektywę fotografii zrobionej 26 lat temu. Dzięki temu, możemy na animacji zdjęciowej podziwiać najbogatszą dzielnicę Szanghaju, a w zasadzie niezwykłą metamorfozę jaką przeszła przez ćwierk wieku.

Szanghaj na przestrzeni 25 lat

animacja Szanghaj

Na zdjęciu z 2013 roku na pierwszym planie mamy Oriental Pearl Tower po lewej oraz 125 piętrowy Shanghai Tower po prawej, najwyższy budynek w Chinach, a zarazem drugi co do wysokości drapacz chmur na świecie. Będzie on mierzył 632 metry, gdyż jego planowane zakończenie jest datowane na 2014 rok, ale i tak już teraz całą dzielnicę Potang można śmiało nazwać chińskim Manhattanem.
Sznaghaj z roku 1987

Szanghaj 2013
Widząc ten zatrważający postęp jaki się dokonał w Chinach, zastanawiam się, jak porównać go do polskich realiów. Weźmy na tapetę od taki Wrocław, w którym mieszkam. Praktycznie jedyny wybudowany drapacz chmur na przestrzeni 25 lat, to Sky Tower. Owszem, wcześniej na jego miejscu stał 100m Poltegor, powstało również kilka mniejszych biurowców, no ale, czy trzeba coś jeszcze dodawać widząc te zdjęcia? A ponoć jesteśmy krajem rozwijającym się.

Sky Tower Wrocław

Sky Tower  na tle Wrocławia